Ivan Hodáč pro Ekonom: První kolo je za námi. Ale co dál?

První kolo prezidentských voleb ve Francii skončilo téměř podle očekávání. Emmanuel Macron a Marine Le Penová jdou dál. Mnoho lidí hlavně v Evropě si oddychlo. Populismus a nacionalismus, které představuje kandidátka Národní fronty, sice posílily, ale nezvítězily. Zatím. Stejně jako nedávno v Nizozemsku a předtím v Rakousku. Přestože by podle průzkumů měl Macron vyhrát druhé kolo, nic není jasné. Ani ten dvacetiprocentní náskok, který (zřejmě) má.

Novinářům se jistě podaří za pomoci Le Penové vytáhnout na světlo nějaký skandál kolem jeho o 24 let starší manželky, dá se dohromady extrémní pravice a levice. Ukáže se, že Macron je příliš mladý na to, aby čelil vnitřním problémům v zemi, a vlastně za sebou nemá žádnou pevnou voličskou základnu. Hodně lidí nepůjde k volbám, protože je to již “hotové”. Navíc druhé kolo je v týdnu, kdy si hodně Francouzů bere dovolenou. Nebo nepůjdou volit prostě proto, že jim ani jeden z kandidátů nesedí. A je po náskoku.

Takže nechvalme dne před večerem. Alespoň ne my, kteří jsme názoru, že Macron je pro budoucnost Evropy lepší volba než antievropská Le Penová. Její vítězství by po brexitu zajisté znamenalo začátek konce Evropské unie. Na rozdíl od Velké Británie je Francie zakládajícím členem EU. Její odchod není v zájmu České republiky.

Ne, Macron není ideální kandidát na tak důležitou pozici, jako je prezident Francie. Ale kdo je dnes ideálním lídrem? Z evropské politiky naprosto vymizely charismatické osobnosti typu Churchilla, de Gaulla, Adenauera či Thatcherové. Angela Merkelová? Je vedoucí osobností, ale hlavně proto, že má za sebou (jak dlouho ještě?) zemi, která dnes udává tón v Evropě.

Lídrem Merkelová opravdu není. Ale zpět k mladému kandidátovi. Za situace, kdy se Evropa zmítá ve vlnách populismu a nacionalismu, je to ta nejlepší volba. I když jsem viděl několik prvních průzkumů v ČR, podle kterých by Češi asi volili Le Penovou. Je to přinejmenším nepochopitelné.

Prezidentské volby ve Francii mají pro budoucnost nás a vlastně celé Evropy stěžejní význam. Všichni víme, že EU v dnešní podobě nesplňuje to, co od ní její občané očekávají. Že se musí změnit. Alternativu zatím nemáme. Z nacionalismu a populismu vznikaly v Evropě války. Díky unii je zde již přes sedmdesát let klid. To se může klidně změnit. A toho se jako mnoho stejně smýšlejících lidí obavám. I proto bych dal hlas Macronovi.

komentář Ivana Hodáče, předsedy správní rady ACE, vyšel 4. května 2017 v týdeníku Ekonom a vyjadřuje jeho osobní názor, nikoliv názor ACE

Share this on social media

Support Aspen Institute

The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.